Jakie funkcje posiada automatyka bramowa w bramach skrzydłowych?

Rozwój technologii sprawił, że znacznie spadły ceny napędów do bram i innych urządzeń, które pozwalają na tworzenie systemów automatyki do bram. Sprawiło to, że stały się one bardzo popularne i coraz częściej wykorzystywane. Przeczytaj nasz tekst i sprawdź, jakie funkcje posiada automatyka bramowa w bramach skrzydłowych.

Automatyka bramowa w bramach skrzydłowych

Cechuje się ona bardzo szeroką ofertą produktów, które pozwalają na budowanie całych instalacji. Trzeba zauważyć jednak, że automatyka ta jest zróżnicowana pod kilkoma względami: może mieć na przykład: różną moc siłowników (a co za tym idzie różną intensywność ich pracy), a także każda z instalacji może mieć urządzenia o różnorodnej konstrukcji mechanicznej. Dzięki temu automatyka bramowa potrafi spełniać oczekiwania dużej ilości użytkowników. Obecnie na rynku znaleźć można napędy, które da podzielić się na dwa rodzaje:

– siłowniki elektromechaniczne
– siłowniki hydrauliczne

Ich wybór zależy od preferencji użytkowników.

Bramy skrzydłowe – dostępne siłowniki

Jeśli chodzi o napęd bram skrzydłowych, to wyróżnić można trzy podstawowe typy napędów: siłowniki śrubowe, siłowniki z ramieniem łamanym i siłowniki podziemne. Każdy z nich charakteryzuje się innymi właściwościami.

1. Siłowniki śrubowe – mają dość niską cenę i cieszą się dużą popularnością. Posiadają dużą siłę pociągową i pchania, dlatego doskonale nadają się do dużych i ciężkich bram. Ich konstrukcja sprawia też, że świetnie sprawdzają się przy bramach osadzonych na metalowych słupkach. Wadą tych siłowników są ograniczenia w wymiarach montażowych, stąd montaż na słupkach klinkierowych nie jest możliwy bez ich modyfikacji (w słupku trzeba wyciąć wnęki na mocowanie siłownika, co może obniżyć ogólną estetykę bramy).

2. Siłowniki z ramieniem łamanym – są zawsze wysokiej jakości, odznaczają się płynną pracą oraz bardzo małym wpływem na ogólną estetykę bramy. Niektóre z modeli są urządzeniami samoblokującymi, co oznacza, że dobrze sprawdzają się w furtkach. Siłowniki z ramieniem łamanym można instalować na szerokich słupach (głębokość osadzenia bramy może wynosić nawet 36 centymetrów).

3. Siłowniki podziemne – są one dość drogie, a przeznacza się je przede wszystkim do bram najcięższych i największych (jedno skrzydło może ważyć nawet 3 tony). Siłowniki te, po zastosowaniu odpowiednich adapterów, pozwalają na otwieranie skrzydeł bramy aż o 180 stopni. Napęd można umieścić pod ziemią, co sprawia, że cała instalacja wygląda bardzo estetycznie – jest to szczególnie przydatne w przypadku bram kutych. Wadą tych siłowników jest jednak dość trudny montaż, a także możliwe awarie (szczególnie w czasie mrozów). Aby zapobiec tym ostatnim trzeba wykonać odpowiednie czynności, które wydłużają czas instalacji i wiążą się z dodatkowymi kosztami.

Funkcje dodatkowe

Automatyka bramowa w przypadku bram skrzydłowych, posiada bardzo dużą ilość funkcji sterowania: więcej niż na przykład automatyka do bram przesuwnych. Są to następujące funkcje:

– Funkcja spowalniania przy końcach – opcja ta sprawia, że skrzydła bramy domykają się łagodnie: bez uderzenia i zbędnego hałasu, co znacznie zwiększa komfort użytkowania bramy.

– Funkcja opóźnienia otwierania drugiego skrzydła – jest to funkcja bardzo powszechna, polegająca na tym, że drugie skrzydło zaczyna otwierać się kilka sekund później niż pierwsze. Dzięki temu nie istnieje niebezpieczeństwo nachodzenia na siebie skrzydeł bramy, a do tego zawsze pierwsze zamknie się skrzydło z zakładką.

– Wyjście na elektrozaczep – funkcja pomocna szczególnie użytkownikom bram, których skrzydło jest dłuższe niż trzy metry. Kiedy brama jest zamknięta, to blokuje się ona za pomocą elektrozaczepu, co sprawia, że się nie odchyli (a skrzydła nie uszkodzą siłownika).

– Wyłączniki krańcowe (tylko w czasie otwierania albo zarówno otwierania, jak i zamykania bramy) – bramy skrzydłowe muszą posiadać takie instalacje, bo to właśnie tego rodzaju ograniczniki nie pozwolą na to, by skrzydła otworzyły się ponad możliwy kąt otwarcia (co mogłoby doprowadzić do uszkodzenia bramy – na przykład wyrwania zawiasów). Takie wyłączniki są bardzo użyteczne, bo eliminują konieczność stosowania odbojników.

Automatyka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *