
Nie każdy wie, że ścięte drzewo pozbawione już gałęzi, określane jest drewnem okrągłym. Czyli takim, które posiada obły przekrój. Z niego powstaje tarcica, czyli pocięte wzdłużnie drewno obłe. Rozróżnia się dwie główne grupy tarcicy, nieobrzynaną i obrobioną.
Na czym polega różnica między nimi?
Różnica między nimi polega na tym, że ta pierwsza posiada tylko dwie płaszczyzny równoległe do siebie, pozbawione kory, a ta druga posiada wszystkie cztery płaszczyzny obrobione. Obrzynanie odbywa się za pomocą traków, czyli pilarek ramowych wykorzystywanych w tartakach, które ze względu na ułożenie i ruch piły, występują w dwóch wersjach, prostopadłej i poziomej. W zależności od rozmiarów przekroju tarcicy obrobionej, wyróżnia się jej poszczególne rodzaje, które znajdują zastosowanie w różnych branżach budownictwa i nie tylko.
Jeśli planujesz budowę czy to domu, altanki, schodów lub różnorakich robót z wykorzystaniem drewna pamiętaj, że możesz osobiście zakupić tarcicę bezpośrednio w tartaku
To pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze oraz zagwarantuje należytą, wysoką kategorię tego surowca. Podstawowym typem są najbardziej nam znane deski, o większym przekroju występują prawie wszystkie pozostałe typy, takie jak bale, belki, krawędziaki oraz posiadające obszerny przedział wymiarów poprzecznych, listwy i łaty. Każde wymienione rodzaje tarcicy wytwarzane i osiągalne są bezpośrednio w tartaku. Tarcica jest ważnym produktem w tartaku o szerokim zakresie gatunkowym, iglastym i liściastym. Poza tym tartak proponuje też drewno opałowe, usługi impregnacji, przecierania drewna, wykonywania na pojedyncze zapotrzebowanie konkretnych formatów desek, czy więźby dachowej.