Tarcica prosto z tartaku

Nie każdy wie, że ścięte drzewo pozbawione już gałęzi, określane jest drewnem okrągłym. Czyli takim, które posiada obły przekrój. Z niego powstaje tarcica, czyli pocięte wzdłużnie drewno obłe. Rozróżnia się dwie główne grupy tarcicy, nieobrzynaną i obrobioną.

Na czym polega różnica między nimi?

Różnica między nimi polega na tym, że ta pierwsza posiada tylko dwie płaszczyzny równoległe do siebie, pozbawione kory, a ta druga posiada wszystkie cztery płaszczyzny obrobione. Obrzynanie odbywa się za pomocą traków, czyli pilarek ramowych wykorzystywanych w tartakach, które ze względu na ułożenie i ruch piły, występują w dwóch wersjach, prostopadłej i poziomej. W zależności od rozmiarów przekroju tarcicy obrobionej, wyróżnia się jej poszczególne rodzaje, które znajdują zastosowanie w różnych branżach budownictwa i nie tylko.

Jeśli planujesz budowę czy to domu, altanki, schodów lub różnorakich robót z wykorzystaniem drewna pamiętaj, że możesz osobiście zakupić tarcicę bezpośrednio w tartaku

To pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze oraz zagwarantuje należytą, wysoką kategorię tego surowca.  Podstawowym typem są najbardziej nam znane deski, o większym przekroju występują prawie wszystkie pozostałe typy, takie jak bale, belki, krawędziaki oraz posiadające obszerny przedział wymiarów poprzecznych, listwy i łaty. Każde wymienione rodzaje tarcicy wytwarzane i osiągalne są bezpośrednio w tartaku. Tarcica jest ważnym produktem w tartaku o szerokim zakresie gatunkowym, iglastym i liściastym. Poza tym tartak proponuje też drewno opałowe, usługi impregnacji, przecierania drewna, wykonywania na pojedyncze zapotrzebowanie konkretnych formatów desek, czy więźby dachowej.

Drewno

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *